«Короновані фальшивки»: в Україні стрімко зростає кількість фальшивих довідок про захворювання на COVID-19

«Короновані фальшивки»: в Україні стрімко зростає кількість фальшивих довідок про захворювання на COVID-19

Щодня мільйони українців з хвилюванням очікують чергових статистичних даних по захворюваності на коронавірус COVID-19. Але чи правдиві статистичні цифри і наскільки їм можна вірити, адже в Україні торгівля фальшивими довідками про захворювання «Короною» набуває катастрофічного масштабу.

Епідемія «фейків»

Нелегальна торгівля різними підробними медичними документами в Україні процвітає: даний факт не заперечують навіть в Національній поліції, паралельно запевняючи, що вживають усіх можливих заходів для боротьби з продавцями фейковий медичних книжок, лікарняних листів, довідок про вагітність і, з недавнього часу, результатів тестів на коронавірус COVID-19. Проте, не дивлячись на зусилля правоохоронців, придбати фальшивий документ з бажаним результатом не складає труднощів – достатньо вести відповідний запит в пошукову систему Google і вибрати найбільш оптимального «постачальника послуг» із списку.

Придбати можна будь-який результат на «Корону» – як негативний, так і позитивний. Фальшиві довідки з позитивним фейковий результатом тестів купуються для оформлення лікарняних листів на роботі, а негативні результати замовляють для оформлення документів на закордонні поїздки, відрядження і подорожі. В окремих випадках фальшива довідка потрібна, щоб отримати роботу. Якість підробок досить висока: відрізнити несправжню довідку від справжньої зможе тільки фаховий експерт, звичайний працівник відділу кадрів, директор і навіть митник різниці не побачать.

Навесні разом зі стрибком захворюваності на COVID-19 в Україні, країна потонула в паралельній епідемії фейковий довідок, яка досягла настільки роздмуханих масштабів, що в ЗМІ почали говорити про втрату довіри до української медицини з боку країн ЄС та можливу відмову Заходу визнавати результати ковід-тестів, зроблених в Україні.

Повторюємо знову

Подібні «санкції» боляче вдарять не лише по іміджу України на міжнародній арені, а й по кишенях громадян, що виїжджають за кордон. Адже в разі невизнання результатів тестів на COVID-19, зроблених в Україні, підтверджувати відсутність захворювання коронавірусом додатково доведеться в тій країні, куди направляються українці. Довести відсутність «Корони» може обійтися від 50 до 300 доларів, в залежності від країни. При цьому якщо буде отримано позитивний результат і розкриється фальшиве походження наданої довідки, її володар ризикує отримати не тільки штраф і депортацію, але і заборону на в’їзд на кілька років.

Що робити?

Питання, як розрізняти фальшивих «хворих» і «не хворих» коронавірус від справжніх набирає актуальності. СТАРЛАБ дає кілька простих порад, які допоможуть бути впевненими, що надана довідка – справжня, а не фейкова. Отже:

Уточнюємо інформацію

При отриманні довідки звертайте увагу на бланк документа, печатку і підпис, реквізити зазначеної лабораторії або діагностичного центру. Довідки можуть бути як від не існуючих компаній, так і підробками відомих брендів лабораторної діагностики, видати несправжність яких може фактура бланка і невідповідність дизайну фейка фірмовому стилю установи. Також рекомендується не полінуватися і відіслати відповідний запит в зазначену в довідці лабораторію на предмет підтвердження проходження тесту і результат.

Довідки з QR-кодом

Для в’їзду в ряд країн потрібен певний вид документа, що підтверджує результат тестування ПЛР на COVID-19. Так, щоб перетнути єгипетський кордон, на митниці потрібно пред’явити бланк з QR-кодом, який в Україні видають далеко не всі лабораторії та діагностичні центри і справжність якого не викликає сумнівів. Вимагати аналогічний документ з QR-кодом мають право і українські роботодавці.

Злочин і кара

Як убезпечити себе від підсовування фальшивих результатів, ми розібрали. Тепер розглянемо, що робити при виявленні фейкових довідок. Алгоритм простий: фіксуємо несправжній бланк і повідомляємо в поліцію. Перший пункт виконати можна різними шляхами, від вилучення наданої фальшивки до зняття її копії, фото і відео фіксації. А пункт другий знайомий кожному – дзвонимо на номер 102!

У разі затримання, особі, яка надала підроблену довідку з результатом тестування ПЛР на COVID-19 загрожує мінімальне покарання у вигляді штрафу розміром 850 гривень, максимально можуть присудити позбавлення волі строком до двох років. За словами прес-офіцера Нацполіціі України Мар’яни Реви, на кінець першого кварталу в Україні вже є 23 кримінальні справи, порушені за фактами підроблення документів з результатами тестів на COVID-19. У поліції підкреслюють, що покарання для виробників фейкових довідок значно суворіше покарання для тих, хто користується їхніми послугами. Шахраям загрожує штраф до 17 000 гривень, а також тюремний термін до п’яти років.

Будьте здорові!

Компанія СТАРЛАБ бажає Вам бути здоровими і нагадує, що на сайті starlab.ua Ви можете придбати комплексний експрес-тест Green Spring COVID-19 (2019 nCoV) на виявлення антитіл IgG / IgM за допомогою аналізу крові. Для отримання детальної інформації звертайтесь за телефонами (044) 490-35-30, (067) 333-35-30, а також на сайт starlab.ua.