Час та Скло: які види скла можна зустріти у сучасній лабораторії і для чого їх використовують

Час та Скло: які види скла можна зустріти у сучасній лабораторії і для чого їх використовують

Щоденна робота в лабораторії не можлива без використання спеціального посуду, частина якого виготовляється зі скла. Коли говорять про лабораторне скло, перше, що спадає на думку – пробірки, колби, мензурки, бутлі. А між тим, одними з найбільш вживаних видів скла в лабораторній практиці є предметне і покривне скло, часове скло. Для чого їх використовують, СТАРЛАБ розповідає в даному огляді.

Скельце до скельця

Вивчення біологічного матеріалу під мікроскопом неможливе без предметного і покривного скла. Перше використовується в якості «столу», на який викладається біоматеріал, а друге виступає «кришкою», одночасно захищає зразок від забруднення і забезпечує його рівномірний розподіл по «столу».

Предметне скло являє собою скляні пластини стандартизованого розміру (як правило, 50х26 або 26х76 мм). Товщина предметного скла дорівнює 1 мм. Дана величина обумовлена ​​тим, що вона повинна збігатися з довжиною світлової хвилі і, відповідно, забезпечувати високу чіткість зображення досліджуваного біоматеріалу.

Якщо розмір предметного скла стандартизований, то їх конструкція буває різна і залежить від потреб дослідження і типу зразків. Традиційно предметне скло поділяється на 2 типи:

  1. Пласке;
  2. З круглою або овальною лункою в центрі скла.

Для зручності маркування біоматеріалу, на одному з країв скла часто роблять поле для запису. Це може бути як наклеєний фабричний стікер, так і обробка шліфуванням. Ребра і кути стекол, як правило, обтісують, щоб зробити їх використання максимально безпечним і запобігти порізам рук під час роботи.

Для роботи з замороженими і фіксованими в формаліні парафіновими зрізами, культурами клітин, цитологічними мазками після центрифугування і іншими непростими біоматеріалами, які вимагають особливого підходу, використовують предметне скло з адгезивним напиленням. Таке скло виготовляється шляхом переміщення на поверхню постійного позитивного заряду, який електростатично притягує заморожені зразки тканин і цитологічні матеріали, роблячи їх зчеплення з предметним склом максимально міцним за рахунок утворення ковалентного зв’язку між формаліном і поверхнею скла.

Адгезивне скло має високу стійкість до хімікатів, витримує нагрівання і процес попереднього дигерування білка. Ідеально підходе для проведення молекулярних і іммуноцітохімічних досліджень.

Покривне скло також представляє собою тонкі пластини, розмір яких стандартизовано. Воно менше предметного і за формою буває квадратним, прямокутним або круглим. Ним покривають зверху біоматеріал для запобігання забруднення і збереження при дослідженні та транспортуванні.

Міцний горішок

Часове скло – справжній «міцний горішок», адже бере участь у видах лабораторної діяльності, що вимагає від посуду особливої ​​міцності, стійкості і витривалості. У часовому склі розтирають порошки і суспензії, його застосовують для випарювання і проведення мікроаналізу проб. Часове скло виробляють з особливо міцних видів скла – боросилікатного, силікатного і кварцевого. Часове скло має опуклу форму і зовні нагадуює піалу. Діаметр часового скла буває різним і коливається від 3,5 см до 22 см! «Міцні горішки» мають високу стійкість до лугів і кислот, витримують високу температуру.

Високий стандарт

Предметне, покривне і часове скло об’єднує вимога високого стандарту до виготовлення. Вироби повинні відповідати наступним стандартам, без яких лабораторні дослідження не будуть результативними:

  • Скло не повинно мати тріщин, бульбашок, подряпин.
  • Скло повинно бути абсолютно прозорим і не давати відблисків.
  • Товщина скла повинна бути рівномірною, поверхня ідеально пласкою, без горбків.
  • Скло повинне мати високу стійкість до лугів і кислот, а також інших агресивних реактивів.

Підібрати оптимальне предметне, покривне і часове скло для дослідження допоможуть консультанти СТАРЛАБ. Пам’ятайте: роблячи вибір на користь якісного скла, ви економите час дослідження і отримаєте високий результат!