Мотивація для професійного зростання: в Україні запрацювала система балів безперервного розвитку лікарів

Мотивація для професійного зростання: в Україні запрацювала система балів безперервного розвитку лікарів

Безперервний професійний розвиток, отримання нових знань і вдосконалення навичок є запорукою високої кваліфікації фахівців, а отже – і ефективності їхньї роботи. У сфері медицини та охорони здоров’я, де від професіоналізму лікарів залежать життя і здоров’я пацієнтів, ці критерії найбільш важливі. Щоб стимулювати медпрацівників і лаборантів до постійного кваліфікаційного росту, в Україні розробили і впровадили систему балів безперервного професійного розвитку лікарів.

Автором ідеї та розробником виступило Міністерство охорони здоров’я. Відповідно до системи, вже з 1 січня 2020 кожен український лікар і медпрацівник незалежно від сфери діяльності (наукова, клінічна, лабораторна медицина і тд.) за рік зобов’язаний заробити не менше 50 балів БПР – безперервного професійного розвитку. Бали необхідні для успішного проходження атестації, а також відкривають можливість позачергового отримання вищої категорії.

Працює система БПР просто: бали нараховуються за різні види навчання, яке медпрацівник вибирає з переліку, запропонованого Міністерством охорони здоров’я України. Формат навчання, час і теми вибирають самі лікарі до вподоби, так само за лікарями залишається обрання постачальника освітніх послуг. Кількість балів, які можна набрати, підвищуючи кваліфікацію, також не обмежена. А ось необхідний мінімум існує – 50.

На сьогодні для фахівців доступні наступні шляхи заробляння балів НПР:

  1. Науково-практичні конференції, симпозіуми і конгреси можуть принести в скарбничку медика від 5 до 70 балів. Їх кількість залежить від престижності і статусу захода, місця проведення – в Україні або за її межами, а також статусу участі. Доповідачі зароблять більше балів, ніж прості учасники.
  2. Цикли тематичного підвищення кваліфікації на факультетах післядипломної освіти принесуть від 25 до 50 балів за умови, що мінімальна тривалість навчання складе один або два тижні.
  3. Стажування або експрес-навчання в сертифікованих закладах охорони здоров’я в Україні та за кордоном, а також в акредитованих університетах за винятком Альма-Матер, де працює фахівець, принесуть йому від 3 до 5 балів в день. При цьому максимальна кількість балів, які підуть в залік незалежно від тривалості курсу, обмежена 25.
  4. Публікації статей і оглядів у професійній періодиці з імпакт-фактором. Розміщення своєї інтелектуальної праці в українському журналі принесе лікарям 20 балів, а публікація англійською мовою в іноземній тематичній періодиці додасть 30 балів.
  5. Дистанційні онлайн-курси. Даний формат отримання нових знань і підвищення кваліфікації стає все більш популярним і дає 1 бал за кожні 2 години прослуханих лекцій на українських навчальних ресурсах і 2 – на іноземних. При цьому для їх зарахування необхідно надати сертифікат про проходження навчання із зазначенням кількості годин, які тривав курс.
  6. Тематичне навчання на тренінгах та семінарах здатне принести від 10 до 30 балів НПР. На їх кількість, як і у випадку з іншими формами навчання, впливає престижність заходу і місце проведення.

Які б шляхи професійного розвитку не вибрав фахівець, він отримає не тільки нові знання, а й мотивацію зростання як на роботі, так і в особистому житті, вважають в Міністерстві охорони здоров’я України.