Мотивація для професійного зростання: в Україні запрацювала система балів безперервного розвитку лікарів

Безперервний професійний розвиток, отримання нових знань і вдосконалення навичок є запорукою високої кваліфікації фахівців, а отже – і ефективності їхньї роботи. У сфері медицини та охорони здоров’я, де від професіоналізму лікарів залежать життя і здоров’я пацієнтів, ці критерії найбільш важливі. Щоб стимулювати медпрацівників і лаборантів до постійного кваліфікаційного росту, в Україні розробили і впровадили систему балів безперервного професійного розвитку лікарів.
Автором ідеї та розробником виступило Міністерство охорони здоров’я. Відповідно до системи, вже з 1 січня 2020 кожен український лікар і медпрацівник незалежно від сфери діяльності (наукова, клінічна, лабораторна медицина і тд.) за рік зобов’язаний заробити не менше 50 балів БПР – безперервного професійного розвитку. Бали необхідні для успішного проходження атестації, а також відкривають можливість позачергового отримання вищої категорії.
Працює система БПР просто: бали нараховуються за різні види навчання, яке медпрацівник вибирає з переліку, запропонованого Міністерством охорони здоров’я України. Формат навчання, час і теми вибирають самі лікарі до вподоби, так само за лікарями залишається обрання постачальника освітніх послуг. Кількість балів, які можна набрати, підвищуючи кваліфікацію, також не обмежена. А ось необхідний мінімум існує – 50.
На сьогодні для фахівців доступні наступні шляхи заробляння балів НПР:
- Науково-практичні конференції, симпозіуми і конгреси можуть принести в скарбничку медика від 5 до 70 балів. Їх кількість залежить від престижності і статусу захода, місця проведення – в Україні або за її межами, а також статусу участі. Доповідачі зароблять більше балів, ніж прості учасники.
- Цикли тематичного підвищення кваліфікації на факультетах післядипломної освіти принесуть від 25 до 50 балів за умови, що мінімальна тривалість навчання складе один або два тижні.
- Стажування або експрес-навчання в сертифікованих закладах охорони здоров’я в Україні та за кордоном, а також в акредитованих університетах за винятком Альма-Матер, де працює фахівець, принесуть йому від 3 до 5 балів в день. При цьому максимальна кількість балів, які підуть в залік незалежно від тривалості курсу, обмежена 25.
- Публікації статей і оглядів у професійній періодиці з імпакт-фактором. Розміщення своєї інтелектуальної праці в українському журналі принесе лікарям 20 балів, а публікація англійською мовою в іноземній тематичній періодиці додасть 30 балів.
- Дистанційні онлайн-курси. Даний формат отримання нових знань і підвищення кваліфікації стає все більш популярним і дає 1 бал за кожні 2 години прослуханих лекцій на українських навчальних ресурсах і 2 – на іноземних. При цьому для їх зарахування необхідно надати сертифікат про проходження навчання із зазначенням кількості годин, які тривав курс.
- Тематичне навчання на тренінгах та семінарах здатне принести від 10 до 30 балів НПР. На їх кількість, як і у випадку з іншими формами навчання, впливає престижність заходу і місце проведення.
Які б шляхи професійного розвитку не вибрав фахівець, він отримає не тільки нові знання, а й мотивацію зростання як на роботі, так і в особистому житті, вважають в Міністерстві охорони здоров’я України.